1. Veteran Car Club Třebíč

1. VCC Třebíč

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home

1.VCC TŘEBÍČ - JAK TO BYLO

Email Tisk PDF

1.VCC TŘEBÍČ - JAK TO BYLO

aneb

Z HISTORIE MOTOROVÝCH HISTORIKŮ V TŘEBÍČI

 

Historie Prvního Veteran Car Clubu Třebíč je především historií jeho členů. Ač zabývající se historií, má už i veteránské dění v Třebíči svou letitou historii. Takřka všichni současní členové jsou buď zakládajícími, nebo dlouholetými členy VCC Třebíč, založeného v r. 1983. V něm jsme prožili nádherná léta kamarádství, nasáklá benzínem a vůní z výfuků, okořeněná spoustou nesmazatelných zážitků. Pořádali jsme akce pro stejné nadšence a sbírali zkušenosti. Protože srazů a soutěží klasických vozidel bylo v té době hodně, rozhodli jsme se uskutečnit klání vojenských terénních vozidel. S vidinou pravidelných dalších ročníků jsme vyrobili putovní cenu pro vítěze, nazvali soutěž „O ZLOMENOU POLOOSU“ a uskutečnili první dva ročníky. Pak však zasáhla „vyšší moc“, přítomnost americké techniky byla politicky nežádoucí a připravený třetí ročník již nebyl vládnoucí stranou povolen. Přesto jsme ale nezaháleli, zorganizovali sraz klasických veteránů, účastnili se mnohých podniků u nás i v zahraničí (tehdy Polsko), pořídili a opravili jsme klubové vozidlo TATRA 805, a také jsme získali rozpadlý objekt pro vlastní potřebu a pozdější základnu. Po r. 1989 jsme objekt částečně opravili a zprovoznili, a od r.1993 obnovili zmíněnou soutěž „O ZLOMENOU POLOOSU“. V r. 2000 jsme navíc uspořádali první celostátní setkání hist. vozidel zn. Jeep, „JEEP JAMBOREE TŘEBÍČ 2000“. K tomu již pravidelně pořádáme setkání klasických hist. vozidel, automobilů i motocyklů „Po stopách hraběte Chorinského“ (první tři roč. na hradě Sádek, další v „postřižinském“ pivovaru v Dalešicích).

Dílem z důvodu tehdejší roztříšťěnosti veteránského hnutí, ale též z důvodu naší silné podpory užitkových a vojenských vozidel byla v r.2000 při VCC Třebíč založena odnož (pod názvem VCC II Třebíč) působící pod hlavičkou nově vzniklé UKUVHT (Unie klubů vojenské a historické techniky).

Nu – a jak už to bývá – jeden je do spolku málo a dva jsou moc, zkrátka v r.2009 přišla doba těhotná na změny, v původním klubu se s přílivem nových členů a změnou vztahů vyprofilovaly dva směry dalšího vývoje a výsledkem bylo posléze rozšíření a posílení členské základny „unionistů“. Vytvořili jsme tím opět podmínky pro pořádání stěžejní akce „Po stopách hraběte Chorinského“, a samozřejmě i dalších, propagujících historická vozidla v nejširším měřítku, a zároveň přispěli ke zklidnění atmosféry v původním VCC Třebíč.

Máme svoji testační komisi, a název jsme z původního pracovního názvu – vzhledem k letité členské základně – pozměnili na „První Veteran Car Club Třebíč“.

S původním VCC Třebíč nás stále pojí přátelské vztahy, společná historie i spolupráce při další činnosti, včetně zvelebování společného majetku.

 

Aktualizováno Sobota, 24 Březen 2018 20:45  

Foto galerie